Gdzie

Zamek Orawski

Niedawno pisaliśmy o pięknym zamku w naszym regionie, o Zamku w Niedzicy. Trzeba też powiedzieć o innym zamku także związanym z regionem, a położonym po drugiej stronie Tatr, na Słowackiej Orawie. Mimo, że położony na sąsiedniej Słowacji, już na pierwszy rzut oka wydaje się znajomy. Nic dziwnego gdyż występował w szeregu filmach w tym hollywoodzkich. Grał w naszym serialu „Janosik”, kultowym „Nosferatu” Murnaua czy popularnym „Ostatni Smok”, wiec dla wielu owa charakterystyczna groźna bryła może wydawać się znajoma. Zamek ten jest dużo większy od zamku w Niedzicy, imponujący, wznosi się na skale górującej nad dolina Orawy. Przez wieki stanowił centrum z którego Orawą zarządzano.  Miał on stanowić nie tylko centrum administracyjne, ale także bronić szlaku handlowego, który biegł tędy z Polski na południe. Wzniesiony prawdopodobnie w XIII wieku, później wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, strzegł panowania Węgierskiego nad regionem a później Habsburskiego. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, dwukrotnie był własnością polskich szlachciców na służbie króla Węgier (Piotr Komorowski) lub Habsburgów (Jan z Dębowca). Najdłużej pozostawał w rękach węgierskiego rodu Turzo i ich spadkobierców. To oni w największej części wpłynęli na obecny wygląd zamku, i to z ich czasów pozostało najwięcej pamiątek.

Zamek znajduje się około 40-50 km od polskiej granicy. Można do niego dotrzeć w pół godziny do godziny. Znajduje się w miejscowości Oravský Podzámok ( w wolnym tłumaczeniu Orawskie Podzamcze). W pobliżu zamku jest duży parking (płatny w euro) na którym można zostawić samochód. U podnóża zamku znajduje się budynek w którym jest kasa i gdzie można poznać krótka historię zamku, a także informacje o innych atrakcjach Słowackiej Orawy. W pobliżu znajduje się kilka klimatycznych restauracji. Zwiedzanie zamku jest płatne i zależne od wybranej trasy. Cena waha się od 2.50 euro (kolonie, wycieczki szkolne) aż do 10 euro (osoby dorosłe, duża trasa). Uprawnieni do zniżek: emeryci, niepełnosprawni, dzieci powyżej lat 6. Nawet trasa krótka jest warta zobaczenia, zgromadzono na niej dużo interesujących eksponatów. Tu ważna uwaga. Wybierając się na zamek należy być w przyzwoitej formie. Czeka państwa wspinaczka na ponad 100 metrów po dość stromych i licznych schodach. Także podejście na podwórce zamkowe jest strome. Wchodząc do ostatniej części zamku, cytadeli, lepiej nie mieć leku wysokości. Strome schody przytulone do skały niejednego potrafią zniechęcić.

Zamek nie jest otwarty dla samodzielnego zwiedzania. Odbywa się ono tylko w grupach pod opieką przewodnika. Po kupieniu biletu trzeba zaczekać na uformowanie się grupy. Obsługa w kasach rozumie po polsku, także niektórzy przewodnicy znają nasz język. Niestety jeśli chcemy zwiedzać z polskim przewodnikiem trzeba poczekać, aż zbierze się polska grupa i znajdzie się przewodnik. Regularnie wchodzą grupy z angielskim przewodnikiem i do takiej też można się przyłączyć. Zachęcamy do przyłączenia się do grupy słowackiej. Język nie jest aż tak różny (rozumie się od 30 do 50% tego co mówione, sporo można z kontekstu dorozumieć), ale oferta dla słowackich zwiedzających jest dużo szersza i atrakcyjniejsza (łącznie z inscenizacjami i różnymi pokazami). Przy odrobinie szczęścia przewodnik może mówić też po polsku lub angielsku i można się go dopytać o szczegóły, ponadto większość sal i eksponatów jest opisana zarówno po polsku jak i angielsku.

Zamek jest piękną i potężna budowlą która warto zobaczyć. Ze względu na błędy w procesie restauracji nie oddaje dokładnie tego jak kiedyś wyglądał, jednak robi ogromne wrażenie, a widoki z niego są naprawdę piękne. Jeśli mielibyśmy na coś narzekać to trochę na jakość obsługi. Niektórzy przewodnicy zdarzają się być dość niemili, ale trafiliśmy też na bardzo sympatyczne i w pełni profesjonalne osoby. Kwestia szczęścia. Jeśli ktoś z Państwa zawita na południową stronę Tatr jest to jeden z punktów, które na pewno warto zobaczyć.

Godziny otwarcia:

Zamek Orawski otwarty jest 7 dni w tygodniu:

styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień:  10:00 – 15:00

maj: 8:30 – 17:00
czerwiec: 8:30 – 17:30
lipiec, sierpień: 8:30 – 18:00
wrzesień: 8:30 – 17:00
październik: 8:30 – 16:00
kwiecień: zamknięte

Adres:

Zamek Orawski
Administratívna budova č. 2
027 41 Oravský Podzámok
Słowacja

tel. +421 43 5816151
www.oravskemuzeum.sk